Adopce na dálku

9. října 2008 v 21:27 | renuška |  Jak to vidím ...
Dnes jsem se na internetu náhodou dostala na stránky dobročinného spolku, který mimo jiné své aktivity umožňuje také lidem adoptovat děti z tzv. "třetího světa". Respektive, pomoci jim v životě, finanční dotací jim platit školu, kterou by si jinak jejich vlastní rodina nemohla dovolit. Bylo tam na výběr z téměř třiceti kluků a holek ve věku od malých prťat do dvacítek. Některým z nich smutek koukal z očí víc, než by člověk unesl. Svíralo se mi srdce nad hošíčkem, který stál v otrhaným triku před polorozpadlým barákem a jeho výraz vypovídal o všem. O tom, kde, jak žije. Nakolik se musí tito lidé uskromnit, kolik toho mohou oželet? Vědí vůbec, co všechno se dá v moderní civilizaci sehnat? Dokáží si představit lepší život? Mají potřebu a chuť chtít víc, než mají? Asi ano. Možná se s postupem času dozvídají, jak se žije jinde. Třeba jsou motivováni, poháněni vyprávěním cizinců, ať už učitelů nebo lékařů. Každopádně, je mi jich líto.
Vím, že bezmocných a chudých na světě žije nespočet, denně umírají hladem, nevyléčitelnými nemocemi, vyčerpaností. Vím, že život přijímají takový, jaký je. A přesto se mi s tím špatně smiřuje. Kéž bych měla tu moc, tu sílu jim pomoci. Všem. Kéž by bylo v mých silách, aby si všichni lidé byli na světě rovni. Jsou to naivní přání, která se pravděpodobně nikdy nesplní. Přesto ale vím, že mohu svou troškou do mlýna pomoci alespoň jednomu. Doufám, že se mi podaří během příštích pár měsíců se souhlasem manžela adoptovat na dálku dítě. Je mi fuk, zda to bude holka či kluk, je mi jedno, kolik jim bude, ačkoliv ovlivnění fotografiemi nejspíš zapůsobí. Nezáleží mi na tom, jestli mi budou posílat obrázky s děkovnými slovy. Pokud budu vědět, že jim zasílaná finanční částka pomůže k lepšímu životu, budu šťastná. A moc, moc bych si přála, aby nezůstalo jen u slov.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jana jana | Web | 10. října 2008 v 21:00 | Reagovat

Renuško,ono se mi o tom špatně píše.Již před hodně lety jsem o adopci slyšela.Jak já bych ráda také některému dítěti pomohla,ale nemám na to,mám moc jiných závazků,které sotva zvládám.Přitom si uvědomuji,že když člověk pomůže vystudovat v rozvojových zemích jednomu dítěti,nepomůže jen jemu,ale hned spoustě jiných lidí.Když takové jedno dítě vystuduje třeba medicínu,tak je přínosem pro spoustu dalších.Myslím,že adopcí na dálku se pozvolna stanou státy rozvojové víc samostatnými.Jestli to zvládneš,uděláš moc dobrou věc nejen pro jedno dítě,ale pro mnoho lidí.

2 Eva* Eva* | Web | 11. října 2008 v 9:52 | Reagovat

Jana to napsala tak, jak to cítím i já. Sice jsem o adopci na dálku slyšela teprve nedávno, ale kdybych mohla, určitě bych si nějaké taky adoptovala.

3 Vendea Vendea | Web | 11. října 2008 v 10:35 | Reagovat

O adopci na dálku jsem slyšela už mockrát a pokaždé jsem přemýšlela nad tím, že bych to mohla udělat - ale většinou nad záměrem pomoci zvítězí pochybnosti - ne o tom, že bych udělala dobrou věc, ale zda se opravdu všechny peníze, které pošlu dostanou tam, kam mají nebo na těch, kteří chtějí těmto dětem pomoci parazitují lidé, kteří rozhodně žádnou pomoc nepotřebují........

4 Anett"ka" Anett"ka" | Web | 11. října 2008 v 19:27 | Reagovat

my máme adoptovaný dva černoušky, jako škola... ale nevím, jestli jim to nějak pomůže, protože jsem v koktejlu četla, že jeli do tý afriky, indie a ptali se těch dětí, učitelů a zjištovali kolik peněz se k těm dětem opravdu dostane... a ve skutečnosti asi třetina... za tu částku co si adoptuješ jedno dítátko by sis mohla adoptovat klidně tři a ještě by něco zbylo... nevím, co na to říct... myslím si, že se dá pomáhat i jinak... a ne posílat peníze a podporovat agentury... ty děti stejně skončí v bídě, protože ty peníze pak nebudou mít... myslím si, že to vrátí do normálního života jedno z tisíce.. bohužel... :(

5 janina janina | 15. října 2008 v 17:07 | Reagovat

takže naše školka ve Velichovkách adoptovala indickou holčičku Deekshu a s naším, jako rodičovským přispěním, posíláme penízky a dopisy. Deeksha s pomocí její paní učitelky "nám" odepisuje. Je velmi dobrá žačka a chce studovat medicínu. Pomůže tím celé její vesnici. Ráda přispívám, ale radši bych měla svoje adoptované dítě. Z mateřské to sice neutáhnu, ale až to budu moct utáhnout, tak jdu do toho. Deeksha, její rodina a paní učitelka jsou mi důkazem, že opravdu pomůžu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama